A A AAktualnościkomentarze (0)

Co możesz odliczyć od podatku w tym roku?

Anna Lewko (z lewej) i Magdalena Angulska podczas redakcyjnego dyżuru.

Anna Lewko (z lewej) i Magdalena Angulska podczas redakcyjnego dyżuru.

Kilkadziesiąt osób zwróciło się do specjalistek z pytaniami dotyczącymi ulg podatkowych. Przy telefonie dyżurowały Magdalena Angulska i Anna Lewko z Urzędu Skarbowego w Słupsku.

Dyżur w całości poświęcony był ulgom w podatku od osób fizycznych za 2010 rok.

- Za ile miesięcy w rozliczeniu podatkowym za 2010 rok mogę odliczyć ulgę za dziecko, gdy syn podjął studia w październiku, a wcześniej miał roczną przerwę po studiach licencjackich i nigdzie nie pracował?

- Jeśli pani syn w 2010 roku nie ukończył 25 lat, to tylko za te trzy miesiące, kiedy studiował. Należy więc w rozliczeniu podzielić całą ulgę w wysokości 1112,04 zł na dwanaście i pomnożyć przez trzy. Natomiast gdyby pani syn ukończył 25 lat w listopadzie ubiegłego roku, to mogłaby pani odliczyć ulgę tylko za dwa miesiące. Ważne jest, aby w każdym przypadku posiadać zaświadczenie z uczelni, potwierdzające, kiedy syn zaczął studia.

- Moja córka w tym roku ukończyła szkołę średnią, a w listopadzie wyszła za mąż. Czy mogę w rozliczeniu podatkowym odliczyć za nią całą ulgę na dziecko?

- Nie. Ulga się kończy w miesiącu, kiedy córka wyszła za mąż.

- Jestem inwalidką I grupy. Mąż woził mnie przez cały rok na rehabilitację samochodem, którego jestem współwłaścicielką. Czy w związku z tym mogę odliczyć całą ulgę rehabilitacyjną?

- Tak. Ona wynosi 2280 złotych. Odpisujemy ją od dochodu. Trzeba tylko zachować skierowanie na rehabilitację, a w dowodzie rejestracyjnym musi być zapis o współwłasności.

- W tym roku kupowałam sporo lekarstw. W aptece brałam tylko paragony. Czy to wystarczy, abym mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

- Nie. Trzeba dysponować imiennymi fakturami.

- Razem z żoną jesteśmy właścicielami mieszkania, które podnajmujemy. Czy nadal muszę w skarbówce składać oświadczenie, że tylko mąż będzie się rozliczał z dochodów z tego tytułu?

- Tak. Takie oświadczenie, dotyczące danego roku podatkowego, należy złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej do 20 stycznia.

- Czy moja żona może w rozliczeniu rocznym wziąć ulgę rodzinną na dwoje dzieci. Płacę na nie alimenty i też chciałbym skorzystać z ulgi. Czy mogę to zrobić?

- Jeżeli państwo zamieszkują wspólnie razem z dziećmi, to ulga przysługuje państwu obojgu. To, czy pan rozliczy ulgę na dzieci w swoim zeznaniu, czy też zrobi to żona, zależy od was. Na fakt zastosowania ulgi prorodzinnej nie ma wpływu to, że płaci pan alimenty. Musicie tylko spełniać dwa warunki: wspólne zamieszkiwanie z dziećmi, które są małoletnie, uczą się i nie ukończyły 25. roku życia.

- W tym roku kupiłam i sprzedałam mieszkanie. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek z tego tytułu?

- Trzeba wypełnić nowy formularz PIT-39, który dotyczy takich sytuacji. Tego dochodu nie łączy się z dochodami z innych źródeł, które rozlicza się niezależnie.

- Przez cały rok korzystałem z internetu. Od jego dostawcy otrzymałem fakturę wspólną z zapłatą za dostawę telewizji i internetu. Czy na tej podstawie mogę skorzystać z ulgi internetowej?

- Jeśli na fakturze są wyodrębnione opłaty za internet, to wtedy możemy je odliczyć. Faktura, która tego rozróżnienia nie zawiera, nie nadaje do wykorzystania. Ulga internetowa może w ciągu roku wynosić do 760 złotych. Odlicza się ją od dochodu.

- W tym roku zmarł mój mąż. Niedawno kupiłam mu nagrobek. Czy ten wydatek mogę odliczyć od podatku?

- Nie ma takiej możliwości.

- Jestem honorowym dawcą krwi. W jaki sposób mogę odliczyć ulgę za trzy litry oddanej krwi?

- To jest forma darowizny. Za każdy litr krwi lub osocza można odliczyć 130 złotych. Darowizna nie może jednak przekroczyć sześciu procent rocznego dochodu. W tym samym limicie mieszczą się darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- W 2010 roku kupiłem mieszkanie na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim. Poniosłem też nakłady na wykończenie i urządzenie mieszkania. Chciałbym wiedzieć, czy któreś z poniesionych wydatków mogę odliczyć?

- Nie ma takiej możliwości. Może pan tylko wystąpić o zwrot części podatku VAT zapłaconego przy zakupie niektórych materiałów wykończeniowych. Zwrot dotyczy tylko 68,18 procenta tego podatku. Wykaz materiałów można znaleźć na stronie internetowej www.mf.gov.pl.

- W tym roku dostałam w darowiźnie pół domu jednorodzinnego. Robię w nim remont. Kupiłam okna i armaturę łazienkową. Czy można te zakupy odliczyć od podatku?

- Obowiązuje taka sama zasada jak w poprzednim pytaniu.

- W listopadzie mój syn podjął pierwszą pracę w życiu. Do końca roku nie zarobi więcej niż trzy tysiące złotych. Czy w związku z tym musi się rozliczać z fiskusem, wypełniając zeznanie całoroczne?

- Tak. Jeśli jego dochód w tym czasie nie przekroczył 3 089 zł, a pracodawca odprowadził zaliczkę podatkową, to otrzyma jej zwrot.

Więcej na temat: podatki, podatek, PIT

Komentarze