A A AAktualnościkomentarze (0)

Domowy budżet: za ile święta?

Domowy budżet: za ile święta?

Wydatki: Ile będą nas kosztować tegoroczne święta?

Jak wynika z wyliczeń na samą bardzo skromną wigilię dla ośmiu osób trzeba będzie wydać co najmniej 200 zł. Po prostu za 2 kg filetów z karpia zapłacimy 60 zł, do tego za kilogram pstrąga na galaretę – 20 zł i śledzie do różnych potraw 10 zł, co razem daje 90 zł. Doliczając dodatki takie jak cebula, cytryny, żelatyna wyjdzie równo 100 zł. Wygrani są ci, którzy jesienią nazbierali i ususzyli grzyby. Na ciasta potrzeba z 50 zł. Trochę zaoszczędzimy, jeśli upieczemy je w domu, ale nie za wiele. Potrzebne będę jeszcze buraki, kapusta kiszona, suszone owoce na kompot itd. Razem pójdzie na pewno te 200 zł, ani się obejrzymy. Jeśli ktoś chce podać do wigilijnej kolacji butelkę białego wina, to przekroczy tę kwotę.

Na dwa świąteczne dni potrzebujemy mięso na dwa obiady. To nas będzie kosztować z 60 – 80 złotych. Nawet jeśli wybierzemy wersję najtańszą – kupimy ze dwa dorodne kurczaki, to wydamy na nie ze 30 zł. Gdy zdecydujemy się na schab, to na półtora kilo pójdzie kolejne 30 złotych. A do tego potrzebujemy coś na surówkę, na sałatki do mięs, wędliny dobre na dwa śniadania i dwie kolacje, trochę owoców, orzechów. To kolejne 50 złotych.

Choinka, w zależności od wielkości, kosztuje z 60 – 80 złotych. Sporo pieniędzy pójdzie na prezenty. Na prezent dla dziecka trzeba liczyć 50 – 100 złotych, a na symboliczny dla dorosłych trochę mniej – 30 – 50 złotych.

I co z tego wynika? Ano to, że świątecznych wydatków nie ma co zliczać. Po prostu musimy cały czas uważać na portfel i nie kupować niepotrzebnych rzeczy. Pocieszać się możemy tym, że jakbyśmy nie planowali, to pewnie po świętach zostanie nam sporo jedzenia. I wtedy nieco przyoszczędzimy.

 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.