A A AAktualnościkomentarze (0)

Dopłaty dla rolników wpływają na konta

W tym roku dopłata bezpośrednia wynosi 506 zł za hektar.

W tym roku dopłata bezpośrednia wynosi 506 zł za hektar.

Nawet po kilka milionów złotych unijnej dopłaty otrzymają w tym roku najwięksi rolnicy w powiecie słupskim. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła przelewać pieniądze na ich konta.

O unijne dopłaty bezpośrednie w tym roku wystąpiło 2779 beneficjentów. To oznacza, że liczba wniosków zmalała o 43 w stosunku do ubiegłego roku. W stosunku do 2005 roku natomiast ich liczba zmalała o ponad 200.

– Generalnie obserwujemy proces zmniejszania się liczby wniosków. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim część rolników przechodzi na emerytury. Zarazem jednak trwa proces powiększania gospodarstw i odsprzedawania ziemi – tłumaczy Eugeniusz Diakun, kierownik słupskiego oddziału ARiMR.

Euro sprzyja rolnikom

Beneficjentami unijnych dopłat są jednak nie tylko rolnicy całą gębą, ale i te osoby, które mają na własność co najmniej jeden hektar ziemi rolnej. W tym ostatnim przypadku mogą otrzymać dopłatę bezpośrednią za 2009 rok w wysokości 506 złotych, jeśli spełnią podstawowe wymogi dotyczące kultury uprawy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dopłata do hektara wynosiła 339 zł.

– W tym roku dopłaty będą o ponad 40 procent wyższe niż w ubiegłym roku. To skutek wyższego kursu wymiany euro, jaki obowiązuje przy obliczaniu dopłat, a także wzrostu ich wysokości w stosunku do roku ubiegłego, co wynika z umowy akcesyjnej – wyjaśnia Eugeniusz Diakun.

Co mówią sami rolnicy?

– Dzięki temu, że przelicznik euro jest korzystny, wszyscy na tym zyskamy, choć nadal w stosunku do rolników w Europie Zachodniej mamy gorzej, bo tam ciągle obowiązują bardziej rozwinięte dopłaty do produkcji – mówi Janusz Jóźwiak, rolnik z Zębowa w gminie Kobylnica, który razem z synami zajmuje się hodowlą ziemniaków.

Jako pierwsi dopłaty otrzymali rolnicy, którzy gospodarują na obszarach o niekorzystnych warunkach lub na terenach górskich – w tym przypadku większość ma już pieniądze na kontach. Natomiast od 2 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczyna przelewać na rolnicze konta zwykłe dopłaty bezpośrednie do hektara.

– Do końca grudnia 73 procent wszystkich uprawnionych otrzyma pieniądze na konta. Dłużej na pieniądze poczekać będą musieli ci rolnicy, którzy poza wnioskami o dopłaty bezpośrednie złożyli także wnioski rolno-środowiskowe. Wszyscy jednak otrzymają dopłaty w terminie, czyli do końca czerwca przyszłego roku – zapewnia szef oddziału agencji

Więcej na temat: rolnicy, dotacje, Unia Europejska, przelewy, UE

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.