A A AZ regionukomentarze (3)

Lipiany: Z królików wyszły norki

Mieszkańcy gminy protestują przeciwko fermie norek. Pełnią na zmianę dyżury, by na teren budowy nie wjechały betoniarki.

Fot.: Fot. Czytelnik

Mieszkańcy gminy protestują przeciwko fermie norek. Pełnią na zmianę dyżury, by na teren budowy nie wjechały betoniarki.

HODOWLA Mieszkańcy Lipian i okolicznych wsi czują się oszukani przez inwestora z Barlinka. W trakcie budowy obiektów dowiedzieli się, że zamiast agroturystyki i hodowli królików, wyrasta im pod nosem ferma norek.

Mieszkańcy gminy Lipiany walczą o zatrzymanie budowy fermy norek w miejscowości Miedzyń. To wieś na trasie Lipiany - Barlinek. Tam, w odległości kilkudziesięciu metrów od najbliższych zabudowań mieszkanka Barlinka buduje fermę norek. Protestują mieszkańcy Miedzynia, w tym właściciele graniczących i sąsiadujących nieruchomości, a także mieszkańcy Lipian i wsi sąsiednich. Na zmianę pełnią dyżury, by betoniarki z betonem nie wjeżdżały na plac budowy.

- Inwestor nas oszukał - mówi Ireneusz Dykiert, przewodniczący komitetu protestacyjnego. - Nas oraz urzędników. Nie mieliśmy pojęcia, że tutaj będą hodowane norki amerykańskie. Miała być agroturystyka, konie, króliki.

Tak też mieli myśleć urzędnicy Urzędu Miasta i Gminy w Lipianach, którzy wydawali decyzję o warunkach zabudowy. Warunki zabudowy wydane we wrześniu ub. r. dotyczyły budowy budynku mieszkalno - gospodarczego wraz z garażami na maszyny rolnicze, budowy sześciu obiektów inwentarskich oraz niezbędnej infrastruktury technicznej.
Informacja o norkach nie dotarła do mieszkańców także w trakcie procedur związanych z wydawaniem pozwolenia na budowę. Wydało je w czerwcu tego roku starostwo powiatowe w w Pyrzycach.

- Podrzucono nam kukułcze jajo - komentuje Ireneusz Dykiert. - Nie pozwolimy na niszczenie ościennych gospodarstw m.in. ekologicznych stawów rybnych i naszej przyrody. W odległości 2 kilometrów od planowanej inwestycji rozpoczyna się ciąg lipiańskich jezior z pierwszą klasą czystości wody.
Protestujących wspiera Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiańskich.

- Jak można było na taką działalność tutaj zezwolić? - ubolewa Bogdan Sawa, szef tego stowarzyszenia. - My wszyscy byliśmy przekonani, że będą tu króliki, a nie norki! Pilnujemy dzień i noc, by inwestycja, której nie chcemy, nie była kontynuowana.
Nie chcą tego także włodarze gminy.

- Wystąpiłem do wojewody o uchylenie decyzji starostwa udzielającej pozwolenia na budowę - mówi Krzysztof Boguszewski, burmistrz Lipian. - Jest ona niezgodna z wydanymi warunkami zabudowy. Były też uchybienia proceduralne podczas wydawania tej decyzji.

U wojewody interweniują też mieszkańcy, których nie powiadomiono o inwestycji oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiańskich. Żądają unieważnienia decyzji pyrzyckiego starostwa.
 

 • Przelewice na barykadach
 • Przeciwko fermie norek walczą też mieszkańcy Przelewic i okolic. Do protestu włączają się turyści. Duński inwestor zamierza uruchomić hodowlę w sąsiedztwie ogrodu dendrologicznego. Stowarzyszenie Przelewice - Wspólna Sprawa i mieszkańcy usiłują tę inwestycję zablokować. Pełnią dyżury od 10 lipca, przy drodze obok placu budowy. Blokują dojazd ciężkiego sprzętu i betoniarek. Podobnie jak protestujący z Lipian, bronią wjazdu. Przelewiczanie są coraz bardziej wyczerpani i zdesperowani. Gmina nie wydała jeszcze inwestorowi decyzji o warunkach zabudowy. Wszyscy liczą, że uda się uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego, wykluczający tworzenie hodowli zwierząt futerkowych na terenie gminy. Sprawa jest w toku.
 • Jaki to biznes
 • Niektóre kraje, m.in. Austria, Wielka Brytania czy Chorwacja zabraniają na swoim terenie kontrowersyjnych hodowli. Stąd w Polsce jak grzyby po deszczu pojawiają się inwestorzy, którzy próbują przenieść uciążliwą produkcję do naszego kraju. Tak jest w Przelewicach, gdzie hodowlę chce stworzyć Duńczyk. Bywa jednak, że to mieszkaniec sąsiedniego powiatu - jak w przypadku Lipian - chce na norkach zbić pieniądze. A nie są one małe. Cena jednej skórki wynosi od 50 do 80 euro. Koszty produkcji są niskie. Polskie przepisy, jeśli chodzi o takie hodowle, są niezwykle liberalne. Lokalne władze zazwyczaj są wobec nich bezradne. W samym województwie zachodniopomorskim jest ok. 65 ferm, w Polsce ok. 800. I cały czas powstają nowe. Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to bolączka wielu gmin. To zaś uchyla furtkę dla tego typu inwestycji.

 

Więcej na temat: hodowla, Lipiany

Komentarze (3)

 • ~AnnaMaria2013 2013-09-27, 17:37

  Pani redaktor powinna iść do szkoły dziennikarskiej.

  1. "Niektóre kraje, m.in. Austria, Wielka Brytania czy Chorwacja zabraniają na swoim terenie kontrowersyjnych hodowli. Stąd w Polsce jak grzyby po deszczu pojawiają się inwestorzy, którzy próbują przenieść uciążliwą produkcję do naszego kraju." A Niemcy, Francja czy Hiszpania???

  W Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji nie zbierają grzybów w lasach a w Polsce jest inaczej. My zbieramy.

  2. "Koszty produkcji są niskie" Bierzmy się chłopy do roboty i hodujmy norki. Pewny zysk. W Danii każda wioska ma swoje fermy i dlatego jest tam najniższe bezrobocie w Europie.

  3. "Lokalne władze zazwyczaj są wobec nich bezradne" ?. Może nie wiedzą, jakie mają prawa i obowiązki...

 • ~SebaOK 2014-02-18, 22:20

  No Anka chyba mnie przekonałaś:)

 • ~milenka 2014-05-08, 17:43

  Tak swoją drogą, czy hodowla norek jest opłacalna- http://agrometr.pl/hodowla-norek-czy-jest-w-tym-przyszlosc/ ? Czy jest sens hodować te zwierzęta?

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.