A A AZ regionukomentarze (9)

Nowy prywatny żłobek w Koszalinie

Żłobek Krasnal w Koszalinie.

Fot.: Radosław Brzostek

Żłobek Krasnal w Koszalinie.

55 dzieci może przyjąć nowy żłobek, który 20 września rozpocznie działalność w Koszalinie.


Kolejny już w Koszalinie niepubliczny żłobek otwiera koszalińska spółka utworzona przez Małgorzatę Chmielewską, Monikę Jaruszewską i Małgorzatę Mróz. Żłobek "Krasnal" przy ul. Piłsudskiego 52 czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 do 17. Zaopiekuje się maluszkami w wieku od piątego do 36 miesiąca. Może przyjąć także nieco starsze dzieci, do czwartego roku życia.


- Zgodnie z zapisami Ustawy o opiece nad dzieckiem do 3 lat, nasz żłobek będzie pełnił funkcje opiekuńcze, wychowawcze i edukacyjne. Opiekę zapewni dzieciom zespół pielęgniarek, położnych i pedagogów, we współpracy z pediatrą, psychologiem, logopedą i oligofrenopedagogiem. Zajęcia edukacyjne prowadzone innowacyjnymi metodami obejmować będą między innymi edukację prozdrowotną, społeczną a także naukę języka angielskiego już od szóstego miesiąca - mówi Monika Jaruszewska, kierownik nowego żłobka.


Miesięczna opłata za pobyt dziecka w "Krasnalu" wynosi 1000 złotych. Do końca grudnia rodzice będą musieli ponosić pełną odpłatność. Od stycznia przyszłego roku jednak opłata za maluchy mieszkające w Koszalinie może być o kilkaset złotych niższa. Dokładnie o 400 złotych, tyle bowiem wynosi uchwalona przez koszalińską Radę Miejską miesięczna dotacja przyznawana niepublicznym żłobkom na jedno dziecko.


- Wystąpiliśmy już do Urzędu Miejskiego o przyznanie takiej dotacji w przyszłym roku. Liczymy na to, że ją otrzymamy - dodaje Małgorzata Chmielewska.
Do żłobka mogą zapisywać swoje pociechy rodzice spoza Koszalina,na przykład z podkoszalińskich miejscowości leżących w ościennych gminach, muszą jednak liczyć się z koniecznością ponoszenia opłat w pełnej wysokości.

Na dofinansowanie samorządu koszalińskiego mogą liczyć tylko dzieci z Koszalina. Organizatorki nowego niepublicznego żłobka w Koszalinie mają nadzieję, że podopiecznych im nie zabraknie. Po wiosennej rekrutacji dzieci do miejskich żłobków ponad 250 maluszków nie zostało do nich przyjętych.


Jak wygląda sytuacja w innych placówkach? Żłobek Miejski w Koszalinie ma obecnie w pięciu swoich oddziałach łącznie 400 miejsc. W zeszłym roku przybyło 70 - 50 miejsc w nowo utworzonym żłobku przy ul. Dokerów i 20 w żłobku "Maluch" przy ul. Jagoszewskiego. Jak przyznaje rzecznik koszalińskiego ratusza Robert Grabowski, podczas rekrutacji na rok 2012/2013 przyjęto 184 dzieci. Dla znacznie większej liczby maluchów, bo aż dla 252 - miejsc zabrakło.


W niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych (tu przyjmowane są dzieci mające co najmniej rok, codzienna opieka zaś nie przekracza 5 godzin) wpisanych do rejestru prezydenta Koszalina i dotowanych przez samorząd miejski jest łącznie 46 miejsc. 34 miejscami dysponuje pierwszy z utworzonych w Koszalinie prywatnych żłobków - żłobek "Koala" przy ul. Popiełuszki. 12 miejsc ma Klub Malucha "Żabka" przy ul. Szymanowskiego.

Więcej na temat: opieka, dziecko, złobek

Komentarze (9)

 • ~ha 2012-10-02, 11:36
  pokaż komentarz
 • ~jj 2012-10-03, 20:35
 • ~kplo 2012-10-03, 20:51

  Od stycznia przyszłego roku jednak opłata ma byc o kilkaset złotych niższa. Dokładnie o 400 złotych

 • ~lkolp 2012-10-04, 11:51

  Opiekę zapewni dzieciom zespół pielęgniarek, położnych i pedagogów, we współpracy z pediatrą, psychologiem, logopedą i oligofrenopedagogiem. Zajęcia edukacyjne prowadzone innowacyjnymi metodami obejmować będą między innymi edukację prozdrowotną, społeczną a także naukę języka angielskiego już od szóstego miesiąca. Rodzice którzy oddadza tam swoje dziecko mogą być spokojni. Będzie pod dobrą opieką!!

 • ~jik 2012-10-15, 14:56
  pokaż komentarz
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.