A A AAktualnościkomentarze (0)

Przedsiębiorczość: Zachodniopomorskie Diamenty

Przedsiębiorczość: Zachodniopomorskie Diamenty

W Zachodniopomorskiem wyróżnionych zostało 85 firm, o 11 mniej niż przed rokiem. Wśród firm o przychodach powyżej 250 mln z królują dwie spożywcze: Morpol i Farutex.

 W szczecińskim Hotel Parku 16 bm. odbędzie się uroczysta gala Diamentów Forbesa.
Spotkają się m.in. przedstawiciele blisko 100 firm najbardziej dynamicznie rozwijających się w całym regionie zachodniopomorskim. Forbes, Dun and Bradstreet oraz BRE wyróżniają je od 3 lat.

Przeczytaj także: Nasze Dobre z Pomorza: Agrofirma Witkowo wśród zwycięzców

Województwo paradoksów

Jak wskazują autorzy raportu Forbes lista regionalnych Diamentów wyraźnie pokazuje, że zachodniopomorskie to województwo paradoksów.
- Z jednej strony region cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, z drugiej ma jeden z najwyższych w Polsce odsetek bezrobocia - mówi Magdalena Załubska-Król z Partner Clear Communication Group.

Słabi ale atrakcyjni

Według Instytutu Badań nad Gospodarką, region oceniany jest jako jeden ze słabiej rozwiniętych w kraju.
- Jednocześnie jest też numerem 2 na liście miejsc najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów - zauważa.

Diamenty

 Wśród regionalnych diamentów zachodniopomorskiego królują dwie firmy spożywcze: Morpol SA i Farutex sp. z o.o., zwycięzcy rankingu wśród firm o przychodach powyżej 250 mln zł.
- Jednocześnie jedyne notowane w tej kategorii - dodaje Załubska-Król.
Morpol SA ugruntował w 2010 roku swoją pozycję na światowym rynku wyrobów z łososia. Od czerwca firma jest notowana na giełdzie w Oslo, inwestuje w Wielkiej Brytanii, podbija kolejne rynku. Farutex sp. z o.o. od 1991 stopniowo budował sukces na rynku gotowych dań.

Obok obu największych Diamentów na gali pojawią się również przedstawiciele spółek Nasz Doktor, EkoWodrol i Eko-Wark, czołowych firm z rankingów średnich Diamentów.

Kryzys jest widoczny

- W tym roku, co ciekawe, wyniki Diamentów odzwierciedlają stan firm okresu dekoniunktury ostatnich lat - dodaje. - Pokazują jak przedsiębiorcy poradzili sobie z kryzysem. Najlepszym wskaźnikiem spowolnienia jest sama liczba Diamentów - w tym roku wyróżniono w całej Polsce o 1/4 mniej firm, niż rok wcześniej.
 

Więcej na temat: rankingi, Diamenty Forbesa 2011

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.