A A AZ regionukomentarze (6)

Szczecin; IKEA? Otwarcie w 2015

Stacja paliw ze względu na budowę Ikei i drogi ma być przesunięta.

Fot.: Fot. Andrzej Szkocki

Stacja paliw ze względu na budowę Ikei i drogi ma być przesunięta.

Według naszych informacji, pod Szczecinem stanie IKEA. Obok hipermarketu Auchan. Otwarcie planowane jest w przyszłym roku. Wraz ze sklepem powstanie kilometr drogi.

Karolina Horoszczak, rzeczniczka grupy IKEA, jak mantrę powtarza, że inwestor interesuje się naszym regionem, ale informacji o budowie sklepu przy centrum Auchan nie może potwierdzić. Za naszych informacji wynika jednak, że coraz bliżej inwestycji.

  • Warunki spełnione

Małgorzata Schwarz, wójt Kołbaskowa nie chce ujawniać szczegółów, przyznaje jednak, że IKEĄ gmina zajmuje się już od trzech lat.

- Inwestor postawił warunki, które spełniliśmy - informuje "Głos". - Porozumieliśmy się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i przedstawicielami oddziału w Szczecinie w sprawie budowy jednego kilometra drogi do nowego sklepu od ronda Hakena.

Przypomnijmy, że starosta policki wyraził zgodę na badania geologiczne podłoża oraz zmiany układu drogowego (Kołbaskowo leży w powiecie polickim - dop. PJ). Z naszych informacji wynika, że inwestycja wymusi też przesunięcie stacji paliw przy centrum Auchan. Projektem, pozwoleniem na budowę i wykonaniem zajmie się już IKEA i Auchan. Szacunkowe koszty kilometra drogi to wydatek rzędu 20 mln zł. Budowę mają sfinansować do spółki Auchan i IKEA.

Odcinek przebiega częściowo terenami gminy, przecina też trzy działki prywatne i częściowo obejmuje grunty należące do Auchan. Radni Kołbaskowa podjęli uchwałę pozwalającą przekazać grunty pod drogę i wywłaszczyć tereny należące do osób prywatnych. To będzie koszt gminy.

  • Razem czy osobno

Kiedy powstanie sklep? IKEA w liście intencyjnym zadeklarowała 2015 rok. Jeśli w tym roku rozpocznie budowę, to termin wydaje się być realny.
W tej chwili rozważana jest kwestia czy market ma być częścią galerii połączonej z centrum Auchan, czy też powstanie samodzielny sklep. Decyzja mają zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Kilometrowy odcinek za jakiś czas stanie się częścią drogi krajowej, która docelowo od ronda Hakena doprowadzi do autostrady A6. Do sklepu będzie więc można dojechać bezpośrednio od strony A6.

- Marszałek zachodniopomorski zapewnił, że będzie zabiegał o fundusze na budowę tego połączenia jeszcze z puli 2014-2020 - dodała pani wójt. - Chodzi o kwotę rzędu 160 mln zł. Cały odcinek ma mieć długość 6,5 km.

Nowa droga dla gminy Kołbaskowo ma ogromne znaczenie. Po obu stronach autostrady uwolni się około 400 hektarów gruntów, które władze chcą przeznaczyć pod inwestycje firm produkcyjnych i usługowych.

IKEA w Polsce

  • Grupa posiada 8 sklepów meblowych i 7 centrów handlowych, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie sklepów. Sklepy: Targówek - Warszawa, Janki - pod Warszawą, Gdańsk, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź. Pierwszy tzw. konceptowy sklep IKEA powstał w 1991 roku w Poznaniu. Otwarty przed trzema laty sklep IKEA Łódź jest największym w Polsce i posiada około 33 tys. m kw. powierzchni.


 

Więcej na temat: Ikea, szczecin

Komentarze (6)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.