A A AZ regionukomentarze (17)

W fabryce IMS Sofa w Kobylnicy zwalniają, ale też zatrudniają

W fabryce IMS Sofa pracują 363 osoby, w tym kilkadziesiąt z Indii, Nepalu i Korei.

Fot.: Kamil Nagórek

W fabryce IMS Sofa pracują 363 osoby, w tym kilkadziesiąt z Indii, Nepalu i Korei.

Fabryka mebli spółki IMS Sofa w Kobylnicy koło Słupska zwolniła w ostatnich miesiącach 11 osób. Tymczasem AJ Fabryka Mebli w Redzikowie poszukuje fachowców.

O zwolnieniach w IMS Sofa (dawniej Flair Poland) w Kobylnicy dowiedzieliśmy się od pracowników tej fabryki. Z ich relacji wynika, że w tej spółce zwalnia się polskich pracowników, aby zatrudnić fachowców sprowadzonych z Indii, Nepalu i Korei.

Patrick Kaczmarek, prezes Zarządu IMS Sofa, który odpowiedział na nasze pytanie, twierdzi, że te sugestie nie są uprawnione. Według niego zakład w Kobylnicy zwolnił dotychczas 11 osób, co nie kwalifikuje się jako zwolnienie grupowe, bo pracują tam 363 osoby, w tym kilkadziesiąt z Indii, Nepalu i Korei.

- W związku z trudną sytuacją na rynkach zachodnich zamówienia uległy redukcji. Ograniczenie zatrudnienia przez naszą spółkę w zakładzie w Kobylnicy jest wymuszone sytuacją gospodarczą i dotyczy jedynie działu modelarni, pracowników administracyjnych i okołoprodukcyjnych - mówi Kaczmarek. - Należy jednak zaznaczyć, że część z nich miała możliwość zmiany stanowiska. Wobec wszystkich zwalnianych osób zachowano właściwe okresy wypowiedzenia i przyznano należne odprawy.

Jak nas poinformowano, aby utrzymać zatrudnienie IMS Sofa prowadzi działania polegające na przesuwaniu asortymentu produkcyjnego z innych zakładów do Kobylnicy oraz na ograniczaniu kooperacji zewnętrznej. Tym niemniej w ostatnich miesiącach część pracowników produkcyjnych zrezygnowała z zatrudnienia na rzecz ofert pracy z zagranicy.

- Nie zastępujemy jednak pracowników polskich zagranicznymi, bo cały czas, również obecnie, przyjmujemy doświadczonych tapicerów i szwaczki meblowe z rynku lokalnego - dodaje prezes Kaczmarek. - Natomiast pracownicy zagraniczni wykonują u nas usługę eksportową. Większość z nich w zakładzie w Kobylnicy pracuje ponad dwa lata. Ostatnia grupa przybyła na początku tego roku.

Aby utrzymać poziom zatrudnienia, zakład w Kobylnicy uruchamia także dział montażu stelaży, gdzie docelowo znajdzie pracę 40 osób, które częściowo będą zatrudniane jako nowi pracownicy w spółce.

Tymczasem AJ Fabryka Mebli w Redzikowie, która jest częścią szwedzkiej grupy AJ Produkter szuka kontrolera jakości, stolarza montażowego, stolarza-lakiernika i stolarza maszynowego. Zainteresowani mogą składać oferty w siedzibie fabryki przy ul. Przemysłowej 15 w Redzikowie.

Komentarze (17)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.