A A AZ regionukomentarze (1)

Żeglowność Odry w kasie Banku Światowego

 Żeglowność Odry w kasie Banku Światowego

Fot.: archiwum

Bank Światowy ma udzielić pożyczki m.in. na inwestycje poprawiające żeglowność Odry Środkowej i Dolnej.

U wojewody debatowali na ten temat przedstawiciele banku, marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, prof. dr hab. inż. Janusz Zaleski, sekretarz Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Andrzej Kreft. Bankowców interesowały elementy inwestycji, które mają być finansowane pożyczką.
Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski przypomniał, że 30 kwietnia rząd przyjął Strategię Rozwoju Polski Zachodniej.

- Jednym z jej najważniejszych punktów jest Odrzańska Droga Wodna, czyli modernizacja Odry co najmniej do III klasy żeglowności - dodał. Projekt ma być współfinansowany właśnie przez Bank Światowy, Unię Europejską i rząd polski.

- Realizacja musi się rozpocząć w 2016 roku - kontynuował wojewoda. - Finał projektu zaplanowano na 2022 rok. Musimy przygotować konkretne zadania, z uwzględnieniem ich ekonomicznych, społecznych i środowiskowych skutków.

Prof. dr hab. inż. Janusz Zaleski, sekretarz Krajowej Rady Gospodarki Wodnej jest koordynatorem przedsięwzięcia. Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Odry od Wrocławia do Szczecina, a także Kotliny Kłodzkiej i dorzecza górnej Wisły. W ciągu roku ma powstać dokumentacja niezbędna do uzyskania niskooprocentowanej pożyczki kredytu z BŚ i dofinansowania z UE.

- Szacowany koszt realizacji projektu to ponad miliard złotych - poinfomrował profesor. - Co najmniej jedna trzecia tych środków może zostać przeznaczona na inwestycje na Odrze w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem. Zadania dotyczące Odry są już na etapie wykonawczym, czyli są najbardziej zaawansowane, jeśli chodzi o przygotowanie do realizacji ze wszystkich 3 komponentów projektu .
 

Więcej na temat: Odra, bank światowy, inwestycje

Komentarze (1)

  • ~macharanek 2014-06-26, 22:59

    coś mi tu śmierdzi....Odra TAK, naprawa ostróg na potrzeby lodowe TAK.....kasa....może i Bank Światowy ale ta klika : profesorek, Gaweł i Krefcio...hm śmierdząca sprawa...tym Panom już dziękujemy

     

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.